Hakkımızda

Waldorf Girişimi İstanbul – Eğitim Sanatı Dostları Derneği

Çocuklarımızın bedensel, ruhsal, zihinsel yaratıcı yeteneklerini geliştirebilecek biçimde bağımsız yetişmeleri gerektiği görüşünde olan, yaşamın ilk yedi yılının önemini kavramış, ezberci ve baskıcı eğitim sistemini onaylamayan, çocukları için daha insani bir eğitim isteyen anne babalar ve eğitmenler olarak Ekim 2008’de “Waldorf Girişimi İstanbul”u kurduk. Almanya’dan gelen iki Waldorf pedagogu bize destek oldular. Bu pedagojinin tohumlarını atmak ve ilgilenenleri bilgilendirmek üzere 2009 Mart sonunda iki yüz kişinin katıldığı bir Waldorf Pedagojisi – Çocuk Yuvası ve Okulda Çağdaş Eğitim Sempozyumu gerçekleştirdik.

2000 yılından beri çeşitli kentlerde ve bağlamlarda süren çabalarımızın daha somut ve verimli olabilmesi amacıyla, 12. yüzyılda yaşamış İranlı sufi Feridüddin Attar’in Mantık-al Tayr eserinde, kuşların Simurg‘u arayışları sırasında çeşitli yanılgılara düşüp, badireler atlattıktan ve halden hale girdikten sonra, otuz kuşun vardıkları yerde bilinçlenmiş olarak, aslında Simurg’u oluşturanın kendileri olduğunu fark etmeleri örneğinden hareketle 18 Haziran 2009 tarihinde Eğitim Sanatı Dostları Derneği’ni kurduk.

Derneğimizin iki ana projesinden ilki, öncelikle iki yıllık bir Waldorf Pedagojisi Eğitmen Eğitimi Semineri başlatmaktı. Ekim 2009 ortasında başlayan seminerlerimiz her ay bir hafta sonu Almanya’dan gelen doçentlerle ve halen 26 katılımcı ile sürmektedir.

İkinci projemiz, 2010 yılı içinde Waldorf Pedagojisi’nin uygulanabilmesi için bir oyun grubu oluşturmaktı. Bu amaçla çeşitli kentlerde anne-baba bilgilendirme toplantıları düzenledik. Oluşan veli-eğitmen grubu Dernek ile birlikte 2011 yılında bir Waldorf çocuk yuvası kurmak üzere girişimde bulunmayı planlamaktadır.

Waldorf Pedagojisi’nin temellerini atan Rudolf Stiener’in eğitime ve yaşama bütüncül yaklaşımı içerisinde çalıştığı diğer disiplinlerle ilgili olarak da Waldorf Mimarisi Konferansı, Şifalı Pedagoji Konferansı gibi etkinlikler gerçekleştirdik.

Yaptığımız çalışmaları Projelerimiz ve Etkinlikler bölümünde sizlerle daha detaylı paylaştık.

“Hakkımızda” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir